1. רקע
  • מבוא
  • מהו מדד? (פוסט זה טרם נכתב)
  • מהי קרן נאמנות? מהם סוגי הקרנות שמתאימים לתיק השקעות פסיבי? (פוסט זה טרם נכתב)
  • איך מודדים ביצועים של תיק השקעות? (פוסט זה טרם נכתב)
 2. עקרונות בבניית תיק השקעות
  • קביעת רמת הסיכון (פוסט זה טרם נכתב)
  • פיזור
  • פשטות (פוסט זה טרם נכתב)
  • עלות נמוכה (פוסט זה טרם נכתב)
 3. מה שמים בתוך התיק?
  • ארגז הכלים המנייתי המסונן (פוסט זה טרם נכתב)
  • הרכבת פלח המניות המושלם (פוסט זה טרם נכתב)
  • ארגז הכלים האגחי (פוסט זה טרם נכתב)
  • נכסים משלימים (פוסט זה טרם נכתב)
 4. תיקים לדוגמא
  • 10 תיקים קלאסיים (פוסט זה טרם נכתב)
  • תיק כל העונות (פוסט נוכחי)
  • Golden butterfly (פוסט זה טרם נכתב)
  • דבילי עד גאוני (פוסט זה טרם נכתב)
 5. שלבי הקמת התיק
  • תנאים מקדימים (פוסט זה טרם נכתב)
  • מחברים הכל יחד ונסגרים על הרכב התיק (פוסט זה טרם נכתב)
  • בוחרים את הברוקר (בית השקעות / בנק) (פוסט זה טרם נכתב)
  • איך רוכשים את קרנות הנאמנות? (פוסט זה טרם נכתב)
 6. תחזוקת התיק
  • איזון
  • האלמנט הפסיכולוגי (פוסט זה טרם נכתב)
 7. לקריאה נוספת

תיק כל העונות - ההשקעה שמתיימרת לשלוט במזג אוויר

פורסם בתאריך: 22/03/2021, 16:49 | 6 תגובות

מי שיש לו התנגדות עקרונית לשילוב של תירס ותפוחי אדמה בתיק ההשקעות, פוסט זה כנראה לא בשבילו. הוא גם גם לא עבור מי שרצות במוחו מחשבות קרימינליות כשהוא שומע "אגרות חוב".

פיזור של נכסים בתיק השקעות הוא הכלי הטוב ביותר הידוע בשלב זה לאנושות לשיפור היחס בין תשואה לסיכון בתיק השקעות, על כך דיברנו בהרחבה בפוסט בנושא פיזור. המאמר של הארי מרקוביץ היווה יריית פתיחה עבור רבים וטובים לכלות שנים, ליטרים של דיו ומשאבי מחשב בניסיון להשיג את הפיזור האידיאלי.

אחד מאלה שקראו תיגר על השגת מטרת הפיזור הקדושה הוא ריי דאליו. דאליו הוא מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם, Bridgewater Associates, המנהלת נכסים בסך 150 מילארד דולר. בשנות ה-70 דאליו ושותפיו הרימו את הכפפה לגשת בצורה מתודית לפיתוח תיק שימנף את העקרונות שהתווה מרקוביץ'. המטרה היתה ליצור תיק השקעות פסיבי שייתר את המלאכה דלת הסיכויים לנחש מה צופן העתיד הפיננסי, תיק שיתאפיין בסטיית נמוכה ויעניק למחזיקים בו תשואה יציבה שבאופן אידיאלי לא תלויה במזג האוויר הפיננסי.

להצלחה אפשרית של יוזמה כזו, כמובן, אינטרס בקרב קהילת משקיעים סולידיים שלא מחפשים ריגושים ומיקסום תשואה. במקום, הם מחפשים נסיעה ברכב 4 על 4 עם בלימת זעזועים טובה כאשר המחיר הוא הסתפקות בתשואה ממוצעת.

תהליך פיתוח התיק

דאליו והצוות שלו עבדו שנים ארוכות על פיתוח התיק. הרציונל היה לא רק לשלב נכסים בעלי קורלציה נמוכה, אלא גם לעשות זאת במינונים מדויקים. בכדי לעשות זאת הם, ראשית, הכירו בכך ששווקים מתנהלים במחזוריות מסוימת. בדרך, הסנטימנט משתנה הן לגבי הצמיחה והן לגבי האינפלציה. באופן מאוד גס, עונה רודפת עונה עד שנשלם מחזור ומתחיל מחזור חדש. הם חילקו באופן סכמטי את המחזור הפיננסי ל-4 עונות: עליה בציפיות לצמיחה, ירידה בציפיות לצמיחה, עליה בציפיות לאינפלציה, ירידה בציפיות לאינפלציה. בכל עונה, נכסים אחרים נוטים לעלות, כפי שמסוכם באופן מאוד פשטני בטבלה הבאה:

Responsive image

מאחר והסיכון האינהרנטי הנלווה לכל נכס שונה, החוקרים ביצעו אופטימיזציה בה הם שיקללו את הקצאת הנכסים לפי שיטה הנקראת "risk parity". בשיטה זו שואפים לשמר רמת סיכון קבועה בתיק ע"י הקצאה של סיכון זהה לכל נכס. זוהי כמובן הפשטה מוחלטת של תהליך מורכב שנמשך 25 שנה עד 1996. למזלנו הרב, התוצאה היא דווקא פשוטה למדי ומאפשרת בניה של תיק כל העונות בשיטת "עשה זאת בעצמך" באמצעות מספר מצומצם של ניירות ערך זולים, עוקבי מדדים, 5 ליתר דיוק. בהחלט פיתרון העונה לצרכים של משקיע פסיבי. המחקר גורס כי על התיק שיצמצם סיכון באופן אופטימלי בהתאם לניתוח risk parity להיות בנוי באופן הבא:

Responsive image

חדי העין בטח שמו לב שתיק זה הוא מעין וריאציה לתיק סולידי אחר - permanent portfolio של הארי בראון. בשני התיקים יש הקצאה למניות, אגרות חוב וזהב. בתיק "כל העונות" יש הקצאה לסחורות שאינן זהב שאינה קיימת ב-permanent portfolio ויש ויתור על מזומן. הבדל עקרוני יותר הוא האופן בו מתבצעת הקצאת הנכסים. בעוד הארי בראון מקצה משקל, שרירותי משהו, של 25% לכל נכס, בתיק "כל העונות" כל נכס מקבל אלוקציה שונה בכדי לקיים את האילוץ של תרומת סיכון שווה לתיק.

ביצועי התיק ההיסטוריים בשוק האמריקאי


לשוק האמריקאי היסטוריה ארוכה בהרבה משל השוק שלנו בכל הנוגע למכשירים עוקבי מדדים. על כן, ניתן להדגים יישום של תיק כל העונות לפרק זמן של 14 שנים תוך שימוש ב-ETFs (מקבילות לקרנות הסל שלנו). תיק "כל העונות" המוצע מורכב מה-ETFs הבאים:

 • מניות (30%) - VTI

 • אג"ח ארוך (40%) - TLT

 • אג"ח בינוני (15%) - IEF

 • זהב (7.5%) - GLD

 • סחורות (7.5%) - DBC

ביצועי התיק בהשוואה לתיק "50% מניות - 50% אג"ח" ולתיק "100% מניות" מוצגים בגרף הבא:

Responsive image
קרדיט: הגרף הופק באתר portfoliovisualizer.com

בגרף סומנו שני משברים משמעותיים שקרו בטווח השנים הנבדק: "סאב-פריים" שהוביל את מדדי המניות לשפל בפברואר 2009 ו"משבר קורונה" שהגיע לשיאו במרץ 2020. מהתבוננות בגרף, נראה שאת שני המשברים "תיק כל העונות" האמריקאי צולח בשיוט יחסית חלק ומתון ביחס לשני התיקים האחרים. נתונים מספריים שנלקחו מאתר "portfolio visualizer" המעידים על הסולידיות של התיק ועל היחס הנאה של התשואה לסיכון הם:

 • תשואה שנתית של 7.71%, גבוהה משל תיק "50-50" (7.41%) אך נמוכה משל תיק 100% מנייתי (9.79%).

 • סטיית התקן של תיק "כל העונות" היתה 7.41%. נמוכה יותר מתיק "50-50" (7.99%) ומתיק 100% מנייתי (16.05%)

 • הנפילה המירבית משיא לשפל לתיק "כל העונות" היתה 11.98%, קטנה יותר משל תיק "50-50" (25.13%) ומשל תיק שכולו מנייתי (50.84%)

 • יחס שארפ, המקובל מאוד לשיערוך תשואה לסיכון עבור השקעה, הוא הגבוה ביותר לתיק "כל העונות" (0.92). תיק 50-50 עם יחס שארפ של 0.83 ואילו תיק המניות מסתפק ביחס של 0.61.

לסיכום תוצאות אלה, תיק "כל העונות" באדפטציה האמריקאית הציג תשואה סולידית נאה של 7.71% שהיא אמנם פחותה מהשקעה במניות בלבד, אך עשה זאת תוך הפגנת עליונות בפרמטרים של תנודתיות.

הרכבת תיק "כל העונות" מניירות כחול-לבן


בחלק זה, נרכיב תיק השקעות מניירות ערך הנסחרים בבורסה שלנו כך שהתוצאה תהיה הומאז' ראוי בניחוח אדמת ארץ הקודש לתיק "כל העונות" ותקיים את העקרונות שלו. קוים מנחים בבחירת הניירות הם: דמי ניהול נמוכים, פיזור גלובאלי רחב של הפלח המנייתי, אגרות חוב של מדינת ישראל שלא חושפות חלק זה לסיכון מט"ח. ברשימה הבאה מוצגים הניירות הנבחרים ומוצעים ניירות חליפיים אופציונליים.

 • מניות - ACWI (מס' נייר: 1159235). חלופות אפשריות: S&P 500 (מס' נייר 1159250), MSCI World (מס' נייר 5124573).

 • אג"ח ארוך - אג"ח ממשלתי בריבית קבועה 5+ שנים (מס' נייר 5116967). חלופות זהות: 5128137, 5111489.

 • אג"ח בינוני - אג"ח ממשלתי כללי (מס' נייר 5113428). חלופה אפשרית: קרן מחקה אג"ח ממשלתי וקונצרני (מס' נייר 5121413).

 • זהב - פסגות זהב (מס' נייר 1147875).

 • סחורות - סחורות חקלאיות (מס' נייר 1146489). חלופה אפשריות: ניתן לשקול להחליף חלק זה בזהב ובכך לפשט את התיק ע"י הגדלת נתח הזהב ל-15% ולהוזיל בכך עלויות.

דמי ניהול: דמי הניהול המשוקללים לתיק זה הם: 0.31%. לדאבוני, מה שמייקר את התיק זה פרק הסחורות שבו. ההיצע בתחום זה דל מאוד כרגע בבורסה שלנו ודמי הניהול גבוהים. ההשפעה על התיק כולו היא לא דרמטית עקב המשקל הנמוך של הסחורות והזהב.

תוצאות: פרק הזמן שנבדק לתיק זה הוא קצר יחסית עקב ההיסטוריה הקצרה של קרנות הסל המשתתפות בו. במשך 1.5 שנים, שכוללות את משבר הקורונה, תיק "כל העונות" באדפטציה ישראלית השיג תשואה שנתית של 7.66%. תשואה זו אמנם נמוכה מתיק "50-50" ותיק 100% מניות, אך היא מושגת בסטיית התקן הנמוכה ביותר (8.33%) וביחס שארפ הטוב ביותר (0.91). במילים אחרות, התיק נתן תשואה מכובדת תוך שמירה על הבריאות הנפשית ואיכות השינה שלנו בשיאו של המשבר הכאוטי. את הסימולציה ניתן לשחזר בקישור.

Responsive image

ביקורת על התיק


ניתן למתוח ביקורת על התיק ועל מידת הרלוונטיות שלו בעידן של ריביות אפסיות. לריבית כבר אין לאן לרדת ונראה שאדי הדלק אוזלים לאגרות החוב. יתכן וצפויות שנים לא פשוטות בשוק זה. יש שיאמרו שהקצאה של 55% לאג"ח זה ממש nineties וכבר לא אקטואלית בימינו. אם לא די בכך, גם המניות מתומחרות בשיאים של כל הזמנים ונביאי הזעם קוראים לציבור למכור את כל האחזקות שלהם בטרם תתפוצץ הבועה. אחרים, יאמרו ש-30% מניות זה מעט מדי ותיק זה יפגר משמעותית אחר תיקים בהם יש משקל גדול בהרבה של מניות. ביקורת נוספת שתישמע שבתיק הקצאה משמעותית לסחורות. יש הסולדים מהשקעה בחופן מטבעות זהב וקילו תפוחי אדמה מאחר ואלו לא נכסים שאמורים להניב תשואה.

סיכום ודעה אישית


למרות הביקורת שניתן למתוח על תיק "כל העונות", אני רואה בו השקעה ראויה. בל נשכח שבתור משקיעים פסיביים אין מטרתנו לתזמן טרנדים בנכסי השקעה. כלל היסוד בהשקעה פסיבית הוא פיזור בין נכסים מניבי תשואה בעלי קורלציה נמוכה. נראה שתיק זה מתיימר לעמוד בקריטריון זה. אין לבני אנוש יכולת לתזמן נקודות שיא ושפל בשוק ההון. אחזקה במגוון נכסים, כולל כאלה שנראה שזו לא שעתם היפה ביותר, עשויה להקטין את השונות לאורך זמן כפי שקרה לא פעם בעבר. אין זה מפתיע שגם היום יש נכסים שמצויים בתקופה חשוכה עבורם. בכל רגע נתון יהיו נכסים כאלה והם יאלצו להמתין לתורם, אולי במשך שנים בכדי למשוך את התיק מעלה. מי ששוקל להוציא מהתיק מרכיבים שנראה לו שמיצו את עצמם, מתנהג כמתזמן שוק הלכה למעשה. דרך זו היא אולי לגיטימית אך היא אינה השקעה פסיבית. משקיע פסימי לגבי פוטנציאל התשואה של נכסים כאלה ואחרים עלול למצוא את עצמו נותר בחוץ, יושב לנצח על הגדר, מתזמן וממתין להזדמנות הנכונה להיכנס. בדרך, אולי, מפספס רווחים שלא ישובו.

למי מתאימה ההשקעה? השקעה זו היא בשיטת "שגר, שכח ואל תתחרט". לאחר ההקצאה הראשונית, פעולת התחזוקה היחידה שנדרשת היא איזון. המשקיע צריך להפנים שהתיק מוכוון לשפר ביצועים בתקופות של שפל. המחיר של זה שהוא יפגר משמעותית בתקופות של צמיחה. יהיו תקופות שהתיק ישיג תשואות נמוכות משמעותית ממדדי מניות מובילים, הפיצוי עשוי להגיע בתקופות משבר. ההשקעה לא מתאימה למי שמעוניין להשיג תשואה עודפת על השוק. לעומת זאת, היא כן מתאימה למי שמעוניין להתעשר לאט ובטוח, עם מינימום התעסקות והפחתה של מהמורות בדרך.

ואיך אפשר בלי הפן האישי. לא הייתי מגולל פוסט שלם על תיק השקעות בלי שהייתי מעורב רגשית בדבר. עבורי, גילויו של תיק זה היה נקודת מפנה בחיים הפיננסיים שלי. עד לפני מספר שנים הייתי משוכנע כי נדל"ן זו הדרך היחידה עבורי להתקדם כלכלית. כשנתקלתי לפני מספר שנים בהסבר לגבי תיק "כל העונות" הבנתי כי יש דרך פרקטית, פשוטה וברת מימוש מיידי להשקעה בשוק ההון באופן שיחסוך ממני את הצורך לנהל אקטיבית את ההשקעה ויאפשר לי להמשיך בשגרת בחיי. הבנה זו היוותה את הטריגר שדחף אותי להשקעה בשוק ההון לאחר שנים של התלבטות בנושא. את הרעיונות הבסיסיים שבהשקעה פסיבית הבנתי עוד קודם לכן, אך התקשתי למצוא את התמהיל שיתאים לצרכיי. שיטת השקעה זו התאימה באופן הקרוב ביותר הן לרמת הסיכון שאותה הייתי מוכן לקחת והן לזמן ההולך ומתקצר שנותר להגעה לפרישה מוקדמת. התיק אותו אני מחזיק בימים אלה מבוסס על תיק "כל העונות" עם שינויים מסוימים.

הערה: זוהי לא המלצת השקעה אלא הדגמה של אפשרות אחת מני רבות להרכבת תיק השקעות פסיבי.

גילוי נאות: מחזיק בחלק מהניירות שהוזכרו כאן (1159235, 5116967, 5113428, 1147875), מושקע באלוקציה דומה אם כי לא זהה למה שהוצג.

Responsive image

6 תגובות

purpose בתאריך 25/03/2021, 10:27

הי זיק,תודה רבה על השיתוף מאיר העיניים. מעניין לקרוא אותך. אשמח אם תוכל להרחיב- דרך איזה כלי את משקיע?בנק/בית השקעות? עצמאית/ייעוץ? ייתרונות חסרונות? וגם- לאור נסיונך- איך היית מחלק את ההשקעות מבחינת אחוזים לנדלן-בארץ/חו"ל ,תיק השקעות? תודה על כך שאתה משתף:) עוזר ומחזק.

זיק הגיב ל purpose בתאריך 25/03/2021, 10:44

כמובן שיש לי תכנון לפוסטים מפורטים בנושא, אבל אם שאלת...
תיק השקעות - תיק בניהול עצמי דרך בית השקעות בארץ. דומה למה שתואר בפוסט הנוכחי. לא מאמין בהשקעה דרך תיק מנוהל, ואף לא דרך קופת גמל עקב דמי הניהול והשליטה המוגבלת על מה נכנס פנימה. לא מאמין בבנק בגלל דמי הניהול.
נדל"ן מול שוק ההון - רק על כך אני מתכנן אולי 3 פוסטים. זה מאוד אינדיווידואלי. התחלתי בגיל צעיר ב-100% נדל"ן - 2 דירות בארץ. עם השנים פזלתי לשוק ההון וכיום אני בערך 50% נדל"ן, 50% שוק ההון. יש כאלה ששונאים אחד מהאפיקים. אני אומר - להשקיע במה שמתחברים אליו. אם אוהבים את שניהם, כמוני, אז זו דרך מצוינת לפזר את הסיכונים.

יואל מרקוס בתאריך 21/04/2021, 16:06

תודה רבה
לא הכרתי את התיק הזה, נדמה שעל אף היותו דפנסיבי הוא עדיין צומח יפה למעט בראלי של השנים האחרונות.
לדעתך הוא מספיק דפנסיבי גם לשלבים המאוחרים שבהם נרצה "לחיות" מהתיק?

זיק הגיב ל יואל מרקוס בתאריך 24/04/2021, 11:00

יואל,
שאלה מעניינת. יש tradeoff בין שני שיקולים. הראשון, אם התיק יהיה אגרסיבי מדי (וכפועל יוצא תנודתי), לפי חוק מרפי הוא עלול לקרוס סמוך לפרישה. כמובן שזה יפחית סיכויי שרידות לאחר מכן. מנגד, אם מנוע הצמיחה חלש מדי (מעט מניות), התיק עלול לצמוח לאט מדי ולא לעמוד בקצב המשיכה.
לטעמי, תיק כזה מתאים לפרישה שכן הוא מהווה מעין איזון בין שני הצרכים (סטיית תקן נמוכה וצמיחה מספקת).

בן בתאריך 23/04/2021, 23:07

תוכל בבקשה לתת דוגמאות לקרנות בארה"ב במקום הניירות הישראלים?
בכל מה שלא קשור לחלק המנייתי...

זיק הגיב ל בן בתאריך 24/04/2021, 11:23

שים לב שבתת פרק "ביצועי התיק ההיסטוריים בשוק האמריקאי" הבאתי דוגמאות לניירות אמריקאים: TLT, IEF, GLD, DBC.

אהבתם ורוצים לקבל תכנים נוספים? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של עלילות זיק